Ellery Queen's Mystery Magazine 1The best mystery magazine in the world, bar none. -Stephen King
1 1Jury BoxEQMM IndexWriters' GuidelinesNewsAbout EQMMEQMM Digital Issues
The MysteryPlace Links:
Readers' Forum
Order
Links
Contact Us
Customer Service
Special Programs & Advertising
Home
Alfred Hitchcock's Mystery Magazine


EQM Digital Format
  Amazon Magzter iPad Kobo GooglePlay Barnes & Noble

 
The Crooked Road Vol.2  New Detective Series

Brand NEW Anthology
from Ellery Queen
Shop Now! 


Vinylz Art Ad





1
View Cart
About EQMM

Prizes, Awards, and Nominations Given for Material Originally Published in EQMM
Compiled by Marvin Lachman

Years given are of publication rather than of presentation, which, in most cases, is the following year. Unless otherwise indicated, the awards are for individual short stories, and the title of the story is followed by the date of the EQMM issue in which it was published. (Note: Before 1954, Edgars in the short-story category were awarded for books or editing rather than for individual stories.)

Major Mystery Prizes and Awards with Brief Descriptions of Each

Agatha -- Awarded by Malice Domestic conference for "traditional" mysteries.

American Mystery Award -- Awarded by Mystery Scene magazine.

Anthony -- Awarded by annual world mystery convention (Bouchercon).

Barry Award -- Awarded by Deadly Pleasures magazine in honor of late fan reviewer Barry Gardner.

The Dagger Award -- Awarded by the British Crime Writers' Association, the Daggers have been synonymous with quality crime writing for over fifty years.  

Derringer -- Sponsored by the Short Mystery Fiction Society. Includes Best Short Story and Best Novella categories.

Edgar -- Awarded by Mystery Writers of America (MWA) since 1946, it is the most famous and prestigious award in the mystery field.

Ellery Queen Award -- Established by MWA in 1983 "to honor outstanding writing teams and outstanding people in the mystery-publishing industry."

Arthur Ellis -- Awarded by the Crime Writers Association of Canada.

EQMM Contest -- First Prize in annual EQMM contests, 1946-57, 1962. In their time, they were considered the most prestigious awards in the mystery short story.

EQMM-CWA Contest -- First Prize in contests sponsored by EQMM in 1967, 1968, and 1970 -- open to members of the Crime Writers Association (CWA) of England.

EQMM-MWA Contest -- First Prize in contest sponsored by EQMM in 1968 -- open to members of MWA.

EQMM Readers Award -- Annual, since 1985, selection by readers of EQMM of their favorite stories.

Robert L. Fish Award -- Sponsored by the estate of the late writer (and administered by MWA), it honors the best first short story by an American author.

Macavity -- Awarded by Mystery Readers International.

Derrick Murdoch Award -- "A discretionary award given to outstanding contributions to the genre in Canada" by the Crime Writers Association of Canada.

Ellen Nehr Award -- Sponsored by the American Crime Writers League and given for excellence in reviewing.

Outstanding Western Story -- Awarded by the Cowboy Hall of Fame and Western Heritage Center.

Oxford University Press Short Story Contest -- In connection with their 1991 anthology The Oxford Book of English Detective Stories.

Raven -- Awarded by MWA for "outstanding achievement in the mystery field outside of the realm of creative writing."

Semana Negra -- Awarded by annual crime workshop in Gijon, Spain.

Shamus -- Awarded by the Private Eye Writers of America (PWA).


Awards List

2016
Derringer: Best Short Story: Linda Barnes nominated for “The Way They Do It in Boston” (9-10/16); Joseph D’Agnese nominated for “The Woman in the Briefcase (3-4/16); Hilde Vandermeeren nominated for “The Lighthouse” (3-4/16). Best Long Story: Meg Opperman nominated for “Murder Under the Baobab” (11/16). Best Novelette: Doug Allyn nominated for “Coup de Grâce” (9-10/16)
Edgar: Joyce Carol Oates nominated for “The Crawl Space” (9-10/16)
EQMM Readers Award: Paul D. Marks won 1st place for “Ghosts of Bunker Hill” (12/16); Doug Allyn won 2nd place for “Puncher’s Chance” (6/16); Doug Allyn won 3rd place for “The Dropout” (3-4/16)
Robert L. Fish Memorial Award: E. Gabriel Flores won for “The Truth of the Moment” (12/16)
Shamus: Dave Zeltserman nominated for “Archie On Loan” (9-10/16)

 

2015
Agatha: Terrie Farley Moran nominated for "A Killing at the Beausoleil" (11/15)
Anthony: Hilary Davidson nominated for “The Siege” (12/15) 
Arthur Ellis: Hilary Davidson nominated for “The Siege” (12/15); Sharon Hunt nominated for “The Water Was Rising” (8/15); Scott Mackay nominated for “The Avocado Kid” (6/15)
Derringer:
 Best Short Story: William Burton McCormick nominated for "Pompo's Disguise" (3-4/15); Meg Opperman won for "Twilight Ladies" (3-4/15). Best Long Story: John M. Floyd won for "Dentonville" (11/15); Katia Lief nominated for "The Orchid Grower" (11/15). Best Novelette: Jane Haddam nominated for "Crazy Cat Ladies" (2/15); Richard Helms nominated for "Shooting Stars" (9-10/15)
Edgar: Mat Coward nominated for "On Borrowed Time" (6/15)
EQMM Readers Award: Margaret Maron won for “We on the Train!” (5/15); Brendan DuBois and William Hallstead, tied 2nd for “The Lake Tenant” (11/15) and “No Cabs After Midnight” (6/15); Lou Manfredo, 3rd for “Rizzo’s Good Cop” (12/15)
Macavity:
Mat Coward nominated for “On Borrowed Time” (6/15)
Robert L. Fish Memorial Award: Russell W. Johnson won for "Chung Ling Soo's Greatest Trick" (1/15)
Thriller: Sharon Hunt nominated for "The Water Was Rising" (8/15); Joyce Carol Oates nominated for "Gun Accident: An Investigation" (7/15)

2014

Agatha: Art Taylor won for "The Odds Are Against Us" (11/14)
Anthony: Art Taylor won for "The Odds Are Against Us" (11/14); Paul D. Marks nominated for  "Howling at the Moon" (11/14)
Derringer: Best Novelette: Doug Allyn won for "The Snow Angel" (1/14); Richard Helms nominated for "Busting Red Heads" (3-4/14)
Edgar: Doug Allyn nominated for "The Snow Angel" (1/14); Brian Tobin nominated for "Teddy" (5/14)
EQMM Readers Award: Doug Allyn won for “The Snow Angel” (1/14); Marilyn Todd, 2nd for “Blood Red Roses” (9-10/14); Miriam Grace Manfredo, 3rd for “The Tavern Keeper’s Daughter” (12/14)
Robert L. Fish Memorial Award:
 Zoë Z. Dean won for "Getaway Girl" (11/14)
Thriller: Richard Helms nominated for "Busting Red Heads" (3-4/14); Stephen Ross nominated for "Pussycat, Pussycat" (9-10/14); Tim L. Williams won for "The Last Wrestling Bear in West Kentucky" (9-10/14)

2013

Agatha:
 Art Taylor won for "The Care and Feeding of Houseplants" (3-4/13)
Anthony: Art Taylor nominated for "The Care and Feeding of Houseplants" (3-4/13)
Arthur Ellis: Twist Phelan won for "Footprints in Water" (7/13)
Colorado Authors' League Award: Twist Phelan won for "Footprints in Water" (7/13)

Derringer: Best Short Story: Chris F. Holm nominated for "Pretty Little Things" (7/13); Bill Pronzini nominated for "The Cemetery Man" (7/13)
Edgar: Trina Corey nominated for "There Are Roads in the Water" (1/13); Tim L. Williams nominated for "Where That Morning Sun Goes Down" (8/13)
EQMM Readers Award: Dave Zeltserman won for “Archie Solves the Case” (5/13); Doug Allyn, 2nd for “Borrowed Time” (9-10/13); Marilyn Todd, 3rd for “The Wickedest Town in the West” (6/13)
International Thriller Award:
Kevin Mims nominated for "The Gallows-Bird" (7/13); Twist Phelan won for "Footprints in Water" (7/13); Stephen Vessels nominated for "Doloroso" (11/13)
Macavity: Art Taylor won for "The Care and Feeding of Houseplants" (3-4/13)
Shamus: Jack Fredrickson nominated for "The Ace I" (6/13); Mick Herron nominated for "What We Do" (9-10/13); Michael Z. Lewin nominated for "Extra Fries" (5/13); Hayford Peirce nominated for "The Lethal Leeteg" (8/13)

2012:
Agatha: Dana Cameron won for "Mischief in Mesopotamia" (11/12)
Anthony: Dana Cameron won for "Mischief in Mesopotamia" (11/12)
Arthur Ellis: Scott Mackay nominated for "Cruel Coast" (7/12)
Derringer: Best Short Story: Barbara Nadel nominated for "Nain Rouge" (8/12); Best Novelette: Doug Allyn won for "Wood-Smoke Boys"  (3-4/12); Best Novelette: David Dean nominated for "Mariel" (12/12)
Edgar: Teresa Solana nominated for "Still Life No. 41" (3-4/13); Tom Piccirilli nominated for "The Void It Often Brings With It" (11/12)
EQMM Readers Award: Doug Allyn won for “Wood-Smoke Boys” (3-4/12); David Dean, 2nd for “Mariel” (12/12); Lia Matera, 3rd for “Champawat” (9-10/12)
International Thriller Award:
Clark Howard nominated for "The Street Ends at the Cemetery" (8/12); Gordon McEachern nominated for "The History Lesson" (5/12)
Shamus: Terence Faherty nominated for "After Cana" (9-10/12)

2011:
Agatha: Dana Cameron won for "Disarming"
Anthony: Dana Cameron won for “Disarming”
Arthur Ellis: Scott Mackay nominated for "The Girl with the Golden Hair" (12/11); Shane Nelson nominated for "Beer Money" (2/11)

Derringer:
Best Novelette Nominees: Doug Allyn for "A Penny for the Boatman" (3-4/11); David Dean for "Tomorrow's Dead" (7/11). Best Long Story Nominees: Art Taylor won for "A Drowning at Snow's Cut" (5/11); Trina Corey for "Facts Exhibiting Wantonness" (11/11); Karen Pullen won for "Brea's Tale" (11/11)
Edgar:
David Dean nominated for "Tomorrow's Dead" (7/11); Peter Turnbull won for "The Man Who Took His Hat Off to the Driver of the Train" (3-4/11)

EQMM Readers Award: P.N. Elrod won for “Beach Girl” (11/11); Doug Allyn, 2nd for “A Penny for the Boatman” (3-4/11); Clark Howard for “Hangman’s Rhapsody” (9-10/11)
Macavity: 
Dana Cameron won for "Disarming" 6/11); Trina Corey nominated for "Facts Exhibiting Wantonness" (11/11); Peter Turnbull nominated for "The Man Who Took His Hat Off to the Driver of the Train" (3-4/11)
Robert L. Fish Memorial Award: David Ingram won for "A Good Man of Business (1/11)
Shamus: Michael Z. Lewin won for “Who I Am” (12/11). Terence Faherty for “A Bullet From Yesterday” (1/11); Lee Goldberg for “Mr. Monk and the Sunday Paper” (7/11); Michael Haskins for “Vampire Slayer Murdered inKey West” (9-10/11).
International Thriller Award: Tim L. Williams won for "Half-Lives" (3-4/11); Dave Zeltserman nominated for "A Hostage Situation" (9-10/11) 

2010:
Agatha: Mary Jane Maffini won for "So Much in Common" (9-10/10), Liz Zelvin nominated for "The Green Cross" (8/10)

Anthony: Doug Allyn nominated for "The Scent of Lilacs" (9-10/10); Mary Jane Maffini nominated for "So Much in Common" (9-10/10)
Barry: Robert Barnard nominated for "Family Values" (2/10), Caroline Benton nominated for "The Body in the Dunes" (1/10), Loren D. Estleman won for "The List" (5/10), and Terence Faherty nominated for "The Seven Sorrows" (3-4/10)
The Dagger Award: 2010: Phil Lovesey won for "Homework" (11/09; printed in The Mammoth Book of Best British Crime Vol. 8).
DerringerBest Novelette nominees: Art Taylor won for "Rearview Mirror" (3-4/10); Richard Helms for "The Gods for Vengeance Cry" (11/10); Stephen Ross for "The Man With One Eye" (12/10); Doug Allyn for "The Scent of Lilacs" (9-10/10); Best Long Story nominee: Christine Poulson for "A tour of the Tower" (3-4/10)
Arthur Ellis: Mary Jane Maffini won for "So Much in Common" (9-10/10); James Powell nominated for "The Piper's Door" (6/10)
Edgar: Doug Allyn won for "The Scent of Lilacs" (9-10/10)
EQMM Readers Award: Dave Zeltserman won for “Archie’s Been Framed” (9-10/10); Doug Allyn, 2nd for “The Scent of Lilacs” (9-10/10); Doug Allyn, 3rd for “Days of Rage” (3/10)

Macavity: Richard Helms nominated for "The Gods for Vengeance Cry" (11/10), and Doug Allyn nominated for "The Scent of Lilacs" (9-10/10)
Thriller: Richard Helms won for "The Gods for Vengeance Cry" (11/10)
Robert L. Fish Award: Evan Lewis won for "Skyler Hobbs and the Rabbit Man" (2/10)
Shamus: Robert S. Levinson nominated for "The Girl in the Golden Gown" (3/10)


2009:
Anthony: Toni L.P. Kelner nominated for "Skull and Cross Examination" (2/9); Kristine Kathryn Rusch nominated for "The Secret Lives of Cats" (7/9)

Derringer: Doug Allyn won Best Long Story for "Famous Last Words" (11/09); Dave Zeltserman won Best Novelette for "Julius Katz" (9-10/09); Best Long Story nominees: Bernhard Jaumann for "Snow on Bloedkoppie" (translated by Mary Tannert, 8/09); Twist Phelan for "A Stab in the Heart" (2/09); Mike Wiecek for "The Shipbreaker" (3-4/09). Best Novelette nominees: Toni L.P. Kelner for "The Pirate's Debt" (8/09); R.W. Kerrigan for "The Last Drop" (2/09). Best Flash Story nominee: David Dean for "Awake" (7/09)
Arthur Ellis: Dennis Richard Murphy won for "Prisoner in Paradise" (1/09); James Powell nominated for "Clowntown Pajamas" (2/09)
EQMM Readers Award: Doug Allyn and Mick Herron won for "An Early Christmas" (1/09) and "Dolphin Junction" (12/09); Clark Howard, 2nd for "White Wolves" (11/09); Dave Zeltserman, 3rd for "Julius Katz" (9-10//09)
Barry Award: Barbara Callahan nominated for "My Mother's Keeper" (6/09); David Dean nominated for "Erin's Journal" (12/09); Melodie Johnson Howe nominated for "A Hollywood Ending" (7/09)
Thriller: Twist Phelan won for "A Stab in the Heart" (2/09)
Shamus: Dave Zeltserman won for "Julius Katz" (9-10/09); Tim L. Williams nominated for "Suicide Bonds" (3-4/09)
 
2008:
Agatha
:  Toni L. P. Kelner nominated for "Skull and Cross-Examinations" (2/08); Nancy Pickard nominated for "A Nice Old Guy" (8/08)

Anthony:  Toni L. P. Kelner nominated for "Skull and Cross-Examinations" (2/08); Kristine Kathryn Rusch nominated for "The Secret Lives of Cats" (7/08)
Arthur Ellis:  James Powell nominated for "Clay Pillows" (6/08); Amelia Symington nominated for "An Ill Wind" (9-10/08)
Derringer:  O'Neil De Noux won for Best Novelette, "Too Wise" (11/08), and nominated for Best Long Story, "The Bonnie and Clyde Caper" (8/08)
Edward D. Hoch Memorial Golden Derringer for Lifetime Achievement: Clark Howard
EQMM Readers Award:  Kristine Kathryn Rusch won for "The Secret Lives of Cats" (7/08); Doug Allyn, 2nd place for "The Sonnets of September" (7/08); Brendan DuBois, 3rd place for "The Blue Plate Special" (3-4/08)
Macavity:  Tom Piccirilli nominated for "Between the Dark and the Daylight" (9-10/08)
Thriller:  John C. Boland nominated for "Last Island South" (9-10/08); Tom Piccirilli nominated for "Between the Dark and the Daylight" (9-10/08)
Shamus: Nominees: John C. Boland for "Last Island South" (9-10/08); Max Allan Collins for "The Blonde Tigress" (6/08)

2007:

Agatha:  Donna Andrews won for "A Rat's Tale" (9-10/07)
Anthony:  Steve Hockensmith nominated for "Dear Dr. Watson" (2/07)
Barry:  Edward D. Hoch won for "The Problem of the Summer Snowman" (11/07)
Doug Allyn nominated for "Dead as a Dog" (7/07); Dale C. Andrews and Kurt Sercu nominated for "The Book Case" (5/07); Jon L. Breen nominated for "The Missing Elevator Puzzle" (2/07); Edward D. Hoch nominated for "The Problem of the Summer Snowman" (11/07); Gillian Roberts nominated for "The Old Wife's Tale" (3-4/07)
Macavity:  Donna Andrews nominated for "A Rat's Tale" (9-10/07); Jon L. Breen nominated for "The Missing Elevator Puzzle" (2/07); Gillian Roberts nominated for "The Old Wife's Tale" (3-4/07)
EQMM Readers Award 2007:  David Dean and Edward D. Hoch tied for first with "Ibrahim's Eyes" (6/07) and "The Theft of the Ostracized Ostrich" (9-10/07); Dale C. Andrews and Kurt Sercu 2nd for "The Book Case" (5/07); Doug Allyn 3rd for "Stone-Cold Christmas" (1/07)

2006:
Agatha:  Robert Barnard nominated for "Provenance" (3-4/06) and "The Old Couple" (7/06); Maurissa Guibord nominated for "Yankee Swap" (3-4/06)
Arthur Ellis:  Dennis Murphy won for "Fuzzy Wuzzy" (8/06)
Barry:  Brendan DuBois won for "The Right Call" (9-10/06); Judith Cutler nominated for "Shaping the Ends" (5/06); Kate Ellis nominated for "A Man of Taste" (3-4/06)
Derringer:  Robert S. Levinson nominated for best mid-length short for "Uncle Blinky's Corner of the World" (3-4/06)
Macavity:  Robert Barnard nominated for "Provenance" (3-4/06)
EQMM Readers Award:  L. Leigh won for "Swamped" (8/06); Doug Allyn, 2nd for "The Black Chapel" (9-10/06); Edward D. Hoch, 3rd for "A Convergence of Clerics" (12/06)
Robert L. Fish Award:  William Dylan Powell won for "Evening Gold" (11/06)
Shamus:  Bill Pronzini nominated for "Devil's Brew" 12/06

2005:
Anthony:  Nancy Pickard nominated for "There Is No Crime on Easter Island"
Barry Award:  Nancy Pickard WON for "There Is No Crime on Easter Island"; Joan Richter nominated for "Love and Death in Africa" 1/05.
Arthur Ellis:  James Powell nominated for "The Headless Horseman and the Horseless Carriage" 9-10/05.
Macavity:  Nancy Pickard WON for "There Is No Crime on Easter Island"; Robert Barnard nominated for "EverybodyÕs Girl" 5/05.
EQMM Readers Award:  Doug Allyn WON for "Wolf Woman Bay" 6/05; J.A. Konrath 2nd for "With a Twist" 12/05; Robert S. Levinson 3rd for "Death Conquers All" 9-10/05.
Robert L. Fish Award:  Eddie Newton WON for "Home" 5/05.
Shamus:  Tim L. Williams nominated for "The Breaks" 9-10/05.

2004:
Anthony:  Terence Faherty nominated for "The Widow of Slane" 3-4/04.
Barry Award:  Melodie Johnson Howe nominated for "Facing Up" 7/04; Neil Schofield nominated for "Ledgers" 7/04.
Derringer:  Sandy Balzo WON for Best Mid-Length Short Story for "Viscery" 12/04; Terence Faherty nominated for Best Longer Short Story for "A Sunday in Ordinary Time" 8/04.
Edgar:  Terence Faherty nominated for "The Widow of Slane" 3-4/04; Luke Sholer nominated for "Imitate the Sun" 11/04.
Arthur Ellis: Dennis Murphy nominated for "Sounds of Silence" 12/04.
Macavity:  Terence Faherty WON for "The Widow of Slane" 3-4/04; Sandy Balzo nominated for "Viscery" 12/04.
EQMM Readers Award: Doug Allyn WON for "The Gin Mill" 9-10/04; Clark Howard 2nd for "Deep Lock" 12/04; Clark Howard 3rd for "Tequila Memories" 6/04.

2003:
Anthony:  Sandy Balzo nominated for "The Grass Is Always Greener" 3/03.
Barry Award:  Doug Allyn nominated for "The Blind Pig" 5/03; Robert Barnard WON for "Rogues' Gallery" 3/03; Clark Howard nominated for "The Mask of Peter" 4/03; Donald Olson nominated for "Rogue's Run" 4/03.
Derringer:  Loren D. Estleman nominated for best longer short story for "Bombshell" 8/03, Clark Howard WON for best longer short story for "The Mask of Peter" 4/03.
EQMM Readers Award:  Doug Allyn WON for "Palace in the Pines" 7/03; Clark Howard 2nd for "The Mask of Peter" 4/03; Clark Howard 3rd for "The Leper Colony" 8/03.
Macavity:  Sandy Balzo WON for "The Grass Is Always Greener" 3/03; Robert Barnard nominated for "Rogues' Gallery" 3/03.
Shamus:  Doug Allyn nominated for "Valhalla" 1/03; Janet Dawson nominated for "Slayer Statute" 9-10/03.
Robert L. Fish Award:  Sandy Balzo WON for "The Grass Is Always Greener" 3/03.

2002:
Agatha:  Robert Barnard nominated for "Dognapped" 6/02; Margaret Maron CO-WINNER for "The Dog That Didn't Bark" 12/02.
Anthony:  Clark Howard nominated for "To Live and Die in Midland, Texas" 9-10/02; Toni L.P. Kelner nominated for "Bible Belt" 6/02.
Derringer:  Doug Allyn WON for best long story for "The Murder Ballads" 3/02; Clark Howard nominated for best long story for "To Live and Die in Midland, Texas" 9-10/02; Raymond Steiber nominated for best short story for "Mexican Gatsby" 3/02.
Edgar:  Doug Allyn nominated for "The Murder Ballads" 3/02; Clark Howard nominated for "To Live and Die in Midland, Texas" 9-10/02; Joyce Carol Oates nominated for "Angel of Wrath" 6/02; Raymond Steiber WON for "Mexican Gatsby" 3/02.
Arthur Ellis:  Scott Mackay nominated for "The Christmas-tree Farm" 1/02; James Powell WON for "Bottom Walker" 5/02.
EQMM Readers Award:  Jeffery Deaver WON for "Without Jonathan" 11/02; Edward D. Hoch 2nd for "The Problem of Bailey's Buzzard" 12/02; Doug Allyn 3rd for "Telephone to Forever" 7/02.
Macavity:  Toni L.P. Kelner nominated for "Bible Belt" 6/02.
Shamus:  Terence Faherty nominated for "The Second Coming" 11/02; James Powell nominated for "The Jewels of Atlantis" 11/02.

2001:
Agatha:  Margaret Maron nominated for "Virgo in Sapphires" 12/01; Nancy Springer nominated for "Juggernaut" 6/01.
Anthony:  Margaret Maron nominated for "Virgo in Sapphires" 12/01.
Derringer:  Jeffery Deaver nominated for best long story for "Lesser-Included Offense" 5/01; David Handler nominated for best long story for "The Mondo Whammy" 9-10/01; Peter Sellers nominated for best long story for "Avenging Miriam" 12/01; Henry Slesar nominated for best short-short story for "Lucrezia and the Thief" 4/01.
Edgar:  Michael Z. Lewin nominated for "If the Glove Fits" 9-10/01; Margaret Maron nominated for "Virgo in Sapphires" 12/01.
Arthur Ellis:  Mary Jane Maffini nominated for "Blind Alley" 11/01; Peter Sellers nominated for "Avenging Miriam" 12/01.
EQMM Readers Award:  Peter Sellers WON for "Avenging Miriam" 12/01; David Handler 2nd for "The Mondo Whammy" 9-10/01; Neil Schofield 3rd for "Groundwork" 11/01.
Shamus:  Clark Howard nominated for "The Cobalt Blues" 9-10/01; Barbara Paul nominated for "Golden Retriever" 12/01.

2000:
Anthony:  Edward D. Hoch WON for "The Problem of the Potting SHED" 7/00; Donald Olson nominated for "Don't Go Upstairs" 8/00; Peter Robinson nominated for "Missing in Action" 11/00.
Derringer:  Henry Slesar WON for best puzzle story for "The Cabin Killer" 7/00; Doug Allyn nominated for best novella for "The Death Row Pet Show" 4/00; Clark Howard nominated for best novella for "Blood Paths" 6/00.
Edgar:  Peter Robinson WON for "Missing in Action" 11/00; Mat Coward nominated for "Twelve of the Little Buggers" 1/00; Reginald Hill nominated for "A Candle for Christmas" 1/00; Kristine Kathryn Rusch nominated for "Spinning" 7/00 (MWA Grand Master: Edward D. Hoch).
Arthur Ellis:  Scott Mackay nominated for "The Collusionists" 9-10/00; Peter Sellers nominated for "Murder on the Polar Bear Express" 1/01.
EQMM Readers Award:  Doug Allyn WON for "The Death Row Pet Show" 4/00; Doug Allyn 2nd for "The Christmas Mitzvah" 12/00; Donald Olson 3rd for "Don't Go Upstairs" 8/00.
Macavity:  Reginald Hill WON for "A Candle for Christmas" 1/00.
Shamus:  Brendan DuBois WON for "The Road's End" 4/00.

1999:
Anthony:  Margaret Chittenden WON for "Noir Life" 1/99; Jeffery Deaver nominated for "triangle" 3/99.
Derringer:  Doug Allyn WON the best novella for "Saint Bobby " 4/99; Michael A. Kahn nominated for best short story for " The Bread of Affliction" 9-10/99.
Edgar:  Jeffery Deaver nominated for "triangle" 3/99.
EQMM Readers' Award:  Clark Howard WON for "The Global Man" 12/99; Michael A. Kahn 2nd for "The Bread of Affliction" 9-10/99; Minette Walters 3rd for " The Tinder Box" 12/99.
Ellen Nehr Award:  Jon L. Breen WON for best review column."

1998:
Agatha:  Barbara D'Amato WON for "Of Course You Know That Chocolate Is a Vegetable" 11/98.
Anthony:  Barbara D'Amato WON for "Of Course You Know That Chocolate Is a Vegetable" 11/98; Jan Burke nominated for "Two Bits" 5/98.
Edgar:  Lawrence Block nominated for "Looking for David" 2/98; Clark Howard nominated for "The Halfway Woman" 2/98; Perry Michael Smith nominated for "For Jeff" 2/98.
Arthur Ellis:  Scott Mackay WON for "Last Inning" 2/98; Barry Baldwin nominated for "Do You Take This Man?" 12/98; James Powell nominated for "Strangers on a Sleigh" 1/98.
EQMM Readers Award:  Kristine Kathryn Rusch WON for "Details" 12/98; Barbara D'Amato 2nd for "Of Course You Know That Chocolate Is a Vegetable" 11/98; Joan Richter 3rd for "Recipe Secrets" 9-10/98.
Robert L. Fish:  Brynn Bonner WON for "Clarity" 5/98.
Macavity:  Barbara D'Amato WON for "Of Course You Know That Chocolate Is a Vegetable" 11/98.
Shamus:  Lawrence Block nominated for "How Far it Could Go" 4/98, but story was declared ineligible because it appeared in a collection published in 1997.

1997:
Anthony:  Edward D. Hoch CO-WINNER for "One Bag of Coconuts" 11/97.
Edgar:  Jeffery Deaver nominated for "The Kneeling Soldier" 3/97.
EQMM Readers Award:  Jeffery Deaver WON for "Double Jeopardy" 9-10/97; Doug Allyn 2nd for "Copperhead Run" 6/97; George C. Chesbro 3rd for "The Problem with the Pigs" 6/97.
Macavity:  William Bankier nominated for "Real Bullets This Time?" 7/97.
Shamus:  Doug Allyn nominated for "Copperhead Run" 6/97; John Lutz nominated for "Night Crawlers" 4/97.

1996:
Anthony:  Janet LaPierre nominated for "Luminarias Make It Christmas-y" 2/96.
Edgar:  S.J. Rozan nominated for "Hoops" 1/96.
EQMM Readers Award:  Doug Allyn WON for "Roadkill" 5/96; Doug Allyn 2nd for "Puppyland" 9-10/96; Steven Saylor 3rd for "The White Fawn" 12/96.
Robert L. Fish:  David Vaughn WON for "The Prosecutor of DuPrey" 1/96.

1995:
Anthony:  Jean B. Cooper nominated for "The Judge's Boy" 8/95; EQMM nominated as "Best Magazine."
The Dagger Award: 1995: Ian Rankin won for "Herbert in Motion" (9/97; printed in Perfectly Criminal.)
Edgar:  Jean B. Cooper won for "The Judge's Boy" 8/95; Kathleen Dougherty nominated for "When Your Breath Freezes" 9/95; Bill Pomidor nominated for "A Plain and Honest Death" 9/95.
Arthur Ellis:  James Powell nominated for both "The Rasputin Fabergé" 10/95 and "Breakout from Mistletoe Five" Mid-12/95.
EQMM Readers Award:  CO-WINNERS: Doug Allyn for "Franken Kat" Mid-12/95 and Jeffery Deaver for "Gone Fishing" 10/95; Brendan DuBois 2nd for "Heirlooms" 7/95; Edward D. Hoch 3rd for "The Killdeer Chronicles" Mid-12/95.
Shamus:  David Dean nominated for "trial by Fire" 2/95; Bill Pomidor nominated for "A Plain and Honest Death" 9/95; Bill Pronzini nominated for "Home Is the Place Where" 11/95.

1994:
Anthony:  Robert Barnard nominated for "The Gentleman in the Lake" 6/94.
Edgar:  Robert Barnard nominated for "The Gentleman in the Lake" 6/94; Brendan DuBois nominated for "The Necessary Brother" 5/94.
Arthur Ellis:  James Powell nominated for "Midnight at Manger's Bird and Beast" 12/94.
EQMM Readers Award:  Jan Burke WON for "Unharmed" Mid-12/94; Doug Allyn 2nd and 3rd for "Black Water" 10/94 and "The Cross-Wolf" Mid-12/94, respectively.
Robert L. Fish:  Batya Swift Yasgur WON for "Me and Mr. Harry" Mid-12/94.
Macavity:  Jan Burke CO-WINNER for "Unharmed" Mid-12/94.
Shamus:  Brendan DuBois WON for "The Necessary Brother" 5/94.

1993:
Edgar:  Doug Allyn nominated for "The Ghost Show" 12/93.
EQMM Readers Award:  Doug Allyn WON for "The Ghost Show" 12/93; Steven Saylor 2nd for "The House of the Vestals" 4/93; Peter Lovesey 3rd for "You May See a Strangler" Mid-12/93.
Shamus:  Doug Allyn nominated for "The Sultans of Soul" 3/93; Jeremiah Healy nominated for "The Bagged Man" 2/93.

1992:
American Mystery Award:  Doug Allyn WON for "Candles in the Rain" 11/92.
Anthony:  Edward D. Hoch nominated for "The Summer of Our Discontent" 11/92; Doug Allyn nominated for "Candles in the Rain" 11/92.
Edgar:  Doug Allyn nominated for "Candles in the Rain" 11/92; Jo Bannister nominated for "Howler" 10/92.
EQMM Readers Award:  Doug Allyn WON for "Candles in the Rain" 11/92; Jo Bannister 2nd for "Howler" 10/92; Doug Allyn 3rd for "Icewater Mansions" 1/92.
Robert L. Fish:  Stephen Saylor WON for "A Will Is a Way" 3/92.
Semana Negra:  David C. Hall WON for "He Who Waits for You" 9/92. (Previously published in Spanish.)

1991:
Anthony:  Peter Lovesey nominated for "The Crime of Miss Oyster Brown" 5/91.
Edgar:  Doug Allyn nominated for "Sleeper" 5/91.
EQMM Readers Award:  Peter Lovesey WON for "The Crime of Miss Oyster Brown" 5/91; Clark Howard 2nd for "Dark Conception" 10/91; Peter Lovesey 3rd for "Supper with Miss Shivers" Mid-12/91.
Derrick Murdoch:  William Bankier, James Powell, and Peter Sellers (contributors to EQMM) WON jointly.
Oxford University Press Contest:  Karen M. Sine WON for "Arms and the Woman" 9/91.

1990:
Edgar:  Lynne Barrett WON for "Elvis Lives" 9/90; Clark Howard nominated for "Challenge the Widow-Maker" 8/90.
EQMM Readers Award:  Clark Howard WON for "Deeds of Valor" 11/90; Clark Howard 2nd for "Challenge the Widow-Maker" 8/90; Peter Massarelli 3rd for "Once Upon a Time" 12/90.

1989:
Agatha:  Patricia Derozier nominated for "Live It Up, Bert" 11/89; Ellie Grossman nominated for "Amanda" 10/89.
Edgar:  Ruth Graviros nominated for "Ted Bundy's Father" 11/89.
Ellery Queen Award:  Joel Davis (publisher of EQMM) WON.
Arthur Ellis:  James Powell nominated for "Burning Bridges" 2/89.
EQMM Readers Award:  James Powell WON for "A Dirge for Clowntown" 11/89; Doug Allyn 2nd for "Star Pupil" 10/89; Patricia Moyes 3rd for "The Faithful Cat" 12/89.
Shamus:  Robert Twohy nominated for "Sloat's Last Case" 5/89.

1988:
Agatha:  Robert Barnard WON for "More Final Than Divorce" 10/88.
Arthur Ellis:  William Bankier nominated for "One Day at a Time" 10/88; James Powell nominated for "Still Life with Orioles" 12/88.
EQMM Readers Award:  Clark Howard WON for "The Dakar Run" 8/88; Peter Lovesey 2nd for "The Wasp" 11/88; Clark Howard 3rd for "The Color of Death" 6/88.
Robert L. Fish:  Linda O. Johnston WON for "Different Drummers" 7/88.
Macavity:  Carl Martin nominated for "Fatherly Love" 7/88.

1987:
Anthony:  Robert Barnard WON for "Breakfast Television" 1/87.
Edgar:  Robert Barnard nominated for "Breakfast Television" 1/87; Paula Gosling nominated for "Mr. Felix" 7/87; George Baxt nominated for "Stroke of Genius" 6/87.
EQMM Readers Award:  Robert Barnard WON for "The Woman in the Wardrobe" 12/87; Ann Bayer 2nd for "A Pleasure to Deal With" 11/87; John F. Suter 3rd for "That Man's Moccasins Have Holes" 7/87.
Robert L. Fish:  Roger Gallagher nominated for "Access Violation" 5/87; Leslie Meier nominated for "I Could Never Say No to Lloyd" 3/87.
Macavity:  Robert Barnard WON for "The Woman in the Wardrobe" 12/87; Thomas Adcock nominated for "Cracker Jack" 6/87; George Baxt nominated for "The William Shakespeare Murder Case" 10/87.

1986:
Edgar:  Thomas Larry Adcock nominated for "Christmas Cop" 3/86; Brendan DuBois nominated for "Driven" 11/86.
Ellery Queen Award:  Eleanor Sullivan (Editor of EQMM) WON.
EQMM Readers Award:  Clark Howard WON for "Scalplock" 7/86; Thomas Adcock 2nd for "Thrown-Away Child" 10/86; Nell Lamburn 3rd for "Tom's Thatch" 7/86.

1985:
Anthony:  Peter Lovesey nominated for "Vandals" 12/85; Ruth Rendell nominated for "The Convolvulus Clock" 8/85.
Edgar:  Janwillem van de Wetering nominated for "There Goes Ravelaar" 1/85; Robert Barnard nominated for "What's in a Name?" 6/85; Robert Twohy nominated for "Yellow One-Eyed Cat" 5/85.
EQMM Readers Award:  Clark Howard WON for "Animals" 6/85; Lawrence Block 2nd for "Like a Bug on a Windshield" 10/85; Clark Howard 3rd for "McCulla's Kid" 9/85.

1984:
Edgar:  Donald E. Westlake nominated for "After I'm Gone" 6/84; Robert Twohy nominated for "Breakfast at Ojai" 9/84.
Shamus:  John C. Boland nominated for "Easy Money" 4/84; Earnest Savage nominated for "The Big Winners" 9/84.

1983:
Edgar:  Ruth Rendell WON for "The New Girl Friend" 8/83; Joseph Hansen nominated for "The Anderson Boy" 9/83; Simon Brett nominated for "Big Boy, Little Boy" Mid-7/83; Stanley Ellin nominated for "Graffiti" 3/83; Clark Howard nominated for "Puerto Rican Blues" 4/83.
Robert L. Fish:  Lilly Carlson WON for "Locked Doors" 10/83.

1982:
Edgar:  James Holding nominated for "A Decent Price for a Painting" 8/82; Clark Howard nominated for "All the Heroes Are Dead" 12/82.
Shamus:  Raleigh Bond nominated for "Meet Athalia Goode" 1/27/82.

1981:
Edgar:  Jack Ritchie WON for "The Absence of Emily" 1/28/81; Ernest Savage nominated for "The Miracle Day" 2/25/81; Robert Twohy nominated for "Mousie" 11/4/81.

1980:
Edgar:  Clark Howard WON for "Horn Man" 6/2/80; Edward D. Hoch nominated for "The Most Dangerous Man Alive" 5/5/80.
Special Edgar:  Lawrence E. Spivack WON as "founding publisher of Ellery Queen's Mystery Magazine forty years ago."

1979:
Edgar:  Brian Garfield nominated for "Scrimshaw" 12/17/79; Julian Symons nominated for "The Boiler" 11/79.

1978:
Edgar:  Barbara Owens WON for "The Cloud Beneath the Eaves" 1/78; David Ely nominated for "Going Backward" 11/78; Bill Pronzini nominated for "Strangers in the Fog" 6/78; Thomas Walsh nominated for "The Closed Door" 5/78; Donald E. Westlake nominated for "This Is Death" 11/78.

1977:
Edgar:  Thomas Walsh WON for "Chance After Chance" 11/77; Jean L. Backus nominated for "Last Rendezvous" 9/77; Brian Garfield nominated for "Jode's Last Hunt" 1/77.

1976:
Edgar:  Etta Revesz WON for "Like a Terrible Scream" 5/76; Jack Ritchie nominated for "Nobody Tells Me Anything" 10/76; Barbara Callahan nominated for "Lavender Lady" 4/76; Avram Davidson nominated for "Crazy Old Lady" 3/76.

1975:
Edgar:  Ruth Rendell nominated for "The Fall of a Coin" 6/75; Dorothy Salisbury Davis nominated for "Old Friends" 9/75; Joyce Harrington nominated for "Nightcrawlers" 1/75

1974:
Edgar:  Ruth Rendell WON for "The Fallen Curtain" 8/74; Joyce Harrington nominated for "The Cabin in the Hollow" 10/74; Elsin Ann Gardner nominated for "A Night Out with the Boys" 2/74; Donald Olson nominated for "Screams and Echoes" 8/74.

1973:
Edgar:  Anthony Gilbert nominated for "Fifty Years After" 3/73.

1972:
Edgar:  Joyce Harrington WON for "The Purple Shroud" 9/72; John Christopher nominated for "The Island of Bright Birds" 2/72

1971:
No awards, nominations, or prizes.

1970:
Edgar:  John Pierce nominated for "Miss Paisley on a Diet" 2/70; Anthony Gilbert nominated for "Door to a Different World" 3/70.
EQMM-CWA Contest:  H.R.F. Keating WON for "The Old Shell Collector" 7/70.

1969:
Edgar:  Joe Gores WON for "Goodbye, Pops" 12/69; Robert L. Fish nominated for "Double Entry" 1/69; Christianna Brand nominated for "Poison in the Cup" 2/69.

1968:
Edgar:  Stanley Ellin nominated for "The Last Bottle in the World" 2/68; P.D. James nominated for "Moment of Power" 7/68.
EQMM-MWA Contest:  Patricia McGerr WON for "Match Point in Berlin" 6/68.
EQMM-CWA Contest:  P.D. James WON for "Moment of Power" 7/68.

1967:
Edgar:  Christianna Brand nominated for "Twist for Twist" 5/67; Robert McNear nominated for "The Salad Maker" 1/67.
EQMM-CWA Contest:  Christianna Brand WON for "Twist for Twist" 5/67.
Raven:  "to EQMM on its 26th anniversary and as the best showcase for mystery stories."

1966:
Edgar:  Charlotte Armstrong nominated for "The Splintered Monday" 3/66.

1965:
Edgar:  Charlotte Armstrong nominated for "The Case for Miss Peacock" 2/65; Holly Roth nominated for "Who Walks Behind?" 9/65.

1964:
Edgar:  Lawrence treat WON for "H As in Homicide" 3/64; Dorothy Salisbury Davis nominated for "The Purple Is Everything" 6/64.

1963:
Edgar:  Stanley Ellin nominated for "The Crime of Ezechiele Coen" 11/63

1962:
Edgar:  Patricia Highsmith nominated for "The Terrapin" 10/62.
EQMM Contest:  Cornell Woolrich WON for "One Drop of Blood" 4/62.

1961:
Edgar:  Avram Davidson WON for "The Affair at Lahore Cantonment" 6/61; Robert Wallsten nominated for "The Children of Alda Nuova" 8/61. The Ellery Queen 1962 Anthology, edited by Ellery Queen, and consisting of stories previously published in EQMM, was also nominated.

1960:
Outstanding Western Story:  Steve Frazee WON for "All Legal and Proper" 3/60

1959:
Edgar:  Stanley Ellin nominated for "The Day of the Bullet" 10/59.

1958:
No awards, nominations, or prizes.

1957:
Edgar:  Charlotte Armstrong nominated for "And Already Lost" 6/57.
EQMM Contest:  Avram Davidson WON for "The Necessity of His Condition" 4/57.

1956:
Edgar:  Stanley Ellin WON for "The Blessington Method" 6/56; David Alexander nominated for "The Gentlest of the Brothers" 2/56.
EQMM Contest:  A.H.Z. Carr WON for "The Black Kitten" 4/56.

1955:
Edgar:  Philip MacDonald WON for "Dream No More" 11/55; Wade Miller nominated for "Invitation to an Accident" 7/55.
EQMM Contest:  Stanley Ellin WON for "The Moment of Decision" 3/55.

1954:
Edgar:  Stanley Ellin WON for "The House Party" 5/54.
EQMM Contest:  Roy Vickers WON for "Double Image" 4/54.

1953:
EQMM Contest:  Steve Frazee WON for "My Brother Down There" 4/53.

1952:
Edgar:  Philip MacDonald WON for his short-story collection Something to Hide, which contains six stories, four of which had been published first in EQMM.
Special Edgar for Outstanding Mystery Criticism:  Anthony Boucher WON for his review columns in The New York Times and EQMM.

EQMM Contest:  Thomas Flanagan WON for "The Cold Winds of Adesta" 4/52.

1951:
Special Edgar:  Ellery Queen WON for "Queen's Quorum: The 125 Most Important Books of Detective-Crime Mystery Short Stories". (Note: Queen's Quorum was first published in nine parts in EQMM during 1949-1950.)
EQMM Contest:  Charlotte Armstrong WON for "The Enemy" 5/51.

1950:
Edgar:  Ellery Queen WON "for ten years service through EQMM."
Edgar for Outstanding Mystery Criticism:  Anthony Boucher nominated for columns; see 1949.
EQMM Contest:  John Dickson Carr WON for "The Gentleman from Paris" 4/50.

1949:
Edgar for Outstanding Mystery Criticism:  Anthony Boucher WON for his review columns in The New York Times and EQMM
EQMM Contest:  Georges Simenon WON for "Blessed Are the Meek" 4/49.

1948:
Edgar:  Cornell Woolrich WON "for the sustained excellence of his short stories in magazines" and in books. (Note: Woolrich had no new magazine stories published in 1948 but had four stories reprinted in EQMM, to which he was a frequent contributor.) Ellery Queen was nominated; no specifics are given.
EQMM Contest:  Alfredo Segre WON for "Justice Has No Number" 4/48.

1947:
Edgar:  Ellery Queen WON "for editing numerous anthologies and EQMM."
Edgar for Outstanding Mystery Criticism:  Howard Haycraft WON for his "Speaking of Crime" column in EQMM and his book The Art of the Mystery Story.
EQMM Contest:  H. F. Heard WON for "The President of the United States, Detective" 3/47.

1946:
EQMM Contest:  Manly Wade Wellman WON for "A Star for a Warrior" 4/46.



Ellery Queen's Mystery Magazine:
The Jury Box | EQMM Author Index | Writers' Guidelines | About EQMM | EQMM Home

The Mystery Place:
Readers' Forum | Order | Links | Contact Us | Customer Service | Advertising | Home

Alfred Hitchcock's Mystery Magazine


Privacy Statement
Copyright © 2017 Penny Publications. All Rights Reserved.